DOLAR 7,5548
EURO 8,9829
ALTIN 453,36
BIST 1.313
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Hafif Sağanak

Apple ürünleri garanti süreci ve şartları nelerdir?

Apple ürünleri garanti süreci ve şartları nelerdir?
13.05.2018
141
A+
A-

Apple ürünleri garanti süreci ve şartları nelerdir? Apple Türkiye garantisi nasıl çalışır? Ekran kırıldığında Apple Türkiye garanti kapsamı içerisinde midir? Apple, iPhone garanti şartları ve kullanım özellikleri nasıl işliyor? Türkiye’den satın alınan bir iPhone marka cihazın garanti süresi kaç yıldır?

Apple (iPhone) Garanti koşulları ve şartları

Birçok elektronik firmada olduğu gibi Apple ürünlerinin de garanti süresi 2 yıl geçerlidir. Bu 2 yıl içerisinde üreticiden satın aldığınız ürünlerin değişim, onarım, indirim veya ücret iadesi talep hakkı bulunmaktadır.

Apple’ın kendi resmi sayfasında Türkiye için yer alan garanti şartları ise aşağıda yer almaktadır.

Tüketiciler; arızalı ürünlerin satıcısı, üreticisi veya ithalatçısından ücretsiz onarım veya değiştirme, indirim veya geri ödeme talep etme hakkına sahiptir. Türkiye’den satın alınan ürünler için bu haklar ürünlerin teslim tarihinden iki yıl sonra sona erer. Apple donanım ürünleri satın aldığınızda, Apple’ın İki Yıllık Sınırlı Garantisi’ni de almış olursunuz. Ürününüz arızalı çıktığı takdirde, (hangisi uygunsa) Türkiye Cumhuriyeti Tüketiciyi Koruma Kanunu veya Apple’ın İki Yıllık Sınırlı Garantisi çerçevesinde talepte bulunmayı tercih edebilirsiniz. Apple’dan satın alınan Apple markalı olmayan ürünler de Türkiye Cumhuriyeti Tüketiciyi Koruma Kanunu kapsamına girer ancak Apple’ın İki Yıllık Sınırlı Garantisi bu ürünler için geçerli değildir.

Apple garanti şartları nelerdir, iphone garanti süresi, iphone garanti gönder

Türkiye’deki Tüketiciyi Koruma Yasalarının Özeti

Türkiye’de satın alınan ürünler için tüketici haklarınız, Apple’ın İki Yıllık Sınırlı Garantisi çerçevesindeki haklarınızın yanı sıra ve bu haklara ek olarak geçerlidir. Aşağıdaki tüketiciyi koruma kanunu özeti ürününüzle birlikte aldığınız matbu garanti belgesinde de bulunmaktadır.

Garanti süresi, malın teslim tarihinden itibaren başlar ve 2 yıldır.

Malın bütün parçaları dahil olmak üzere tamamı Firmamızın garantisi kapsamındadır.

Malın garanti süresi içerisinde arızalanması durumunda, tamirde geçen süre garanti süresine eklenir. Malın tamir süresi en fazla 20 iş günüdür. Bu süre, mala ilişkin arızanın servis istasyonuna, servis istasyonunun olmaması durumunda malın satıcısı, bayii, acentası, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçısı-üreticisinden birisine bildirim tarihinden itibaren başlar. Malın arızasının 10 iş günü içerisinde giderilmemesi halinde imalatçı-üretici veya ithalatçı malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır.

Malın garanti süresi içinde gerek malzeme ve işcilik, gerekse montaj hatalarından arızalanması halinde, işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin tamiri yapılacaktır.

Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen malın;

Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren, garanti süresi içinde kalmak kaydıyla, bir yıl içerisinde en az dört defa veya imalatçı-üretici ve/veya ithalatçı tarafından belirlenen garanti süresi içerisinde altı defa arızalanmasının yanı sıra, bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılması,”

-Tamiri için gereken azami sürenin aşılması,

-Firmanın servis istasyonunun, servis istasyonunun mevcut olmaması halinde sırasıyla satıcısı, bayii, acentesi, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçısı-üreticisinden birisinin düzenleyeceği raporla arızanın tamirinin mümkün bulunmadığının belirlenmesi, durumlarında, tüketici malın ücretsiz değiştirilmesini, bedel iadesi veya ayıp oranında bedel indirimi talep edebilir.

Malın kullanım kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanılmasından kaynaklanan arızalar garanti kapsamı dışındadır.

Garanti belgesi ile ilgili olarak çıkabilecek sorunlar için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.