1. Ana Sayfa
  2. Google

Google satın aldığınız tüm ürünleri izliyor

Google satın aldığınız tüm ürünleri izliyor
0

Son zamanlarda yapılan bazı haberlere göre Gmail hesabınıza gönderilen bazı makbuzlar sayesinde Google, şimdiye kadar yaptığınız tüm çevirimiçi alışverişlerinizi takip ediyor.

Hatta sizlerde bu link üzerinden yapılan ödemelerinizi kontrol edebilirsiniz. Google

Yapılan araştırmalara göre Gmail hesabınızı kullanarak yapmış olduğunuz tüm alışverişlerinizde bir izlenme olma olasılığı çok yüksek. Bu App Store yada Google Store fark etmiyor. Sonuç olarak Gmail hesabınıza bir mail alıyorsunuz, bu mailde yer alan makbuz zaten tüm bilgileri içeriyor. Bu yüzdendir ki tüm alışverişlerinizi Google izleyebiliyor.

Google, Facebook gibi, sizin hakkınızda, kişisel alışkanlıklarınız ve internette ne satın aldığınızla ilgili çok fazla bilgi biliyor. Ayrıca, çevrimiçi reklamcılık endüstrisine egemen olduğu sosyal ağ gibi, Google da bu bilgileri, Gmail satın alma makbuzları gibi, kullanıcılarının tam olarak bilmeyeceği yöntemler ve araçlar kullanarak arka plan veri toplama yoluyla alabilir.

Google bu açıdan gelişmektedir ve kullanıcıların neyin toplandığının, nasıl toplandığının ve ne şekilde silinebileceğinin farkında olmalarını sağlamak için çaba sarf etmektedir. Google , akıllı ev cihazları için mikrofon ve kamera içermesi ve evinize takılmak üzere tasarlanmış olmaları nedeniyle yeni bir gizlilik politikası ilan etti .

Ayrıca , Chrome’a ​​göz atma özelliğinin geçen yıl YouTube’a eklenmesinin ardından, hem Google Haritalar hem de Google arama için Chrome ve Gizli mod seçeneklerinde reklam izlemesini daha iyi kontrol edebilmeleri için kullanıcılar için yeni araçlar duyuruldu . Yaklaşan Android Q işletim sistemi güncellemesinin temel taşlarından biri daha iyi ve daha şeffaf gizlilik ve veri silme araçları . Google, bu ayın başlarında , kullanıcıların ürünlerinde ve hizmetlerinde toplanan konum, web ve uygulama verilerini otomatik olarak silmelerini ya da üç ay veya 18 ay sonra silinebileceğine izin vereceğini belirtti.

Yazar Hakkında

Teknolojiyi yakından takip eden, sürekli yeni ürünlerin takibinde olan yaklaşık olarak 10 yıldır bu alanda kendini geliştirmiş. Amacım kullanıcıların karşılaşmış oldukları problemlerin çözümünü sağlayarak, paylaşmaktır.

Yorum Yap