1. Ana Sayfa
  2. Google
  3. Yeni Google Search Console özellikleri

Yeni Google Search Console özellikleri

yeni google arama konsolu, Google webmaster

Yeni Google Search Console özellikleri, Google Search Console beta nedir? Yeni webmaster hangi içerikleri kapsıyor?, Google Search Console 2018 özellikleri nelerdir? yeni Google arama konsolu

Yeni arama konsolu “Google Search Console Beta” özellikleri

Ocak 2018 ayında bazı kullanıcıların deneyimine açılan Google Search Console Beta versiyonu ile test aşamaları devam ediyor. Şuan da birçok kullanıcı aynı anda Google Search Console’un eski ve yeni sürümlerini kullanabiliyor.

Yeni arama konsolu içerisinde dizin kapsamı, Arama performansı ve AMP durumu raporları yer almaktadır. Basit ve hızlı işlem ile raporlara daha hızlı erişim imkanı sunuyor.

Yeni arama konsolunun bu yıl içerisinde tamamlanabileceğine ait bilgiler yer alıyor. Google bu konuyla ilgili Yeni Search Console tamamlandığında kullanıcılarına bir mail ile bilgi vereceğini duyurdu.

Yeni arama konsolu tamamlanana kadar eski sürüm ve yeni beta sürümünü kullanıcılar kullanabilecekler. Yeni Search Console genelde etkili analiz ve raporlar ile öne çıkacak gibi görünüyor. Google, bununla ilgili bazı sorunları gidermeyi ve basit kullanılabilirliği ön plana çıkaracak gibi görünüyor.

Arama analitiği

Yeni arama analitiği ile birlikte uzun yıllara dayalı raporlar alınabilecek. Yıllar içinde, kullanıcılar Arama Analitiğin de daha fazla veri istememiz konusunda tutarlı olmuştur. Yeni raporla, uzun vadeli eğilimleri analiz etmeyi ve yıldan yıla karşılaştırmayı mümkün kılmak için 16 aylık verileriniz olacak.

Yeni Google Search Console

Dizin kapsamı

Yeni dizin kapsamı ile birlikte Web sitenizdeki URL’lerin indexlenmesine ilişkin veriler yer alacak. Bu seçenek ile hangi URL’ler indexlenmemiş yada hangi URL’ler de sorunlar var detaylı bir şekilde kontrol edilebilecek. Karşılaştığınız problemlerin izlenmesi ve Sorun izleme seçeneği ile sizlere bilgi vererek sorunun çözümü için ipuçları yer alacaktır.

Hatalı adresleri tespit ederek bilgi veren bir sistem ve bu hataları gidermeniz için yol gösteren bir Sorun çözücü ile artık dizin kapsamı daha hızlı ve etkili çalışabilecek.

Düzeltmelerde ise düzeltme işlemini başlatarak, düzeltme hakkında detaylı bir durum bilgisi mevcut.

Yeni Google Search Console hata mesajı

Site Haritaları

Site haritalarını daha etkin kullanabilen bir sistem, dizin kapsamı rapor ile birlikte site haritası dosyaları, arama motorlarına yeni ve güncellenmiş URL’ler hakkında bilgi vermenin harika bir yoludur. Bir site haritası dosyası gönderdikten sonra artık site haritası filtresini , Dizin Kapsamı verileri üzerinden kullanabilirsiniz.

AMP geliştirmeleri ve iş ilanları

AMP geliştirmeleri, Yeni arama konsolunda örneğin, daha fazlası gibi arama seçeneklerini geliştirmenize yardımcı olmaktadır. Bu arama seçeneği ile Google’ın bu konular için belirlediği hataları ve uyarıları detaylı ayrıntılar ile işlevselleştirmiştir.

Burada iki tane yeni özellik sunmuştur birincisi bir sorunu düzeltme sürecinde daha hızlı geri bildirim alma işlemi. İkinci seçenek ise doğrulama işlemi sırasında, doğrulama günlüğünü sabit olarak tanımlanmış URL’lerin(adreslerin) listesiyle (doğrulama işlemini gerçekleştiremeyen veya henüz beklemede olan URL’lere ek olarak) genişleterek olumlu geri bildirim sağlamayı amaçlamıştır.

Konuyla ilgili atlamış olduğum alanlar var ise yorum atmayı unutmayınız. Güncelleme yapılacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknolojiyi yakından takip eden, sürekli yeni ürünlerin takibinde olan yaklaşık olarak 10 yıldır bu alanda kendini geliştirmiş. Amacım kullanıcıların karşılaşmış oldukları problemlerin çözümünü sağlayarak, paylaşmaktır.

Yorum Yap