E-posta adresinizi koruma altına alın!
0

Kimlik avı, e-posta yoluyla kişisel bilgilerinizi vermeniz için sizi kandırmaya çalışan e-posta dolandırıcılığının yaygın adıdır. Dolandırıcılar genellikle, hesabınızın silineceğini / iptal edildiğini veya feshedildiğini söyleyerek veya web sitelerine giriş yapmazsanız veri kaybına yol açacağını söyleyerek, saçma ödüller içeren işler sunma gibi çeşitli şekillerde sizi korkutmaya veya kandırmaya çalışır.

E-posta güvenliğini TUBİTAK nasıl anlatıyor?

Binlerce kişiye ulaşabilme ihtimali, elektronik posta haberleşmesini cazip bir saldırı ortamına da dönüştürüyor.

Sizin için iletişim anlamına gelen e-posta, saldırganlar için

E-posta adresi güvenliği

Size ve yakınlarınıza erişim,

Reklam ve zararlı program yayma fırsatı demektir.

Toplu eposta gönderme işleminin kolaylığı ve teknolojik gelişmeler düşünülürse saldırganların tek ihtiyaçları

E-posta adresi güvenliği nasıl sağlanır? E-posta hesabınız çalınırsa neler olur? Mail güvenliği nasıl sağlanır? E-posta hırsızlığı nasıl engellenir?

e-posta adresiniz ve

bir an için dikkatsiz davranmanız.

Bu kadar çok kullanılan bir aracın kurumsal olarak da kullanılması saldırganların kurum içi bilgilere ulaşmasına fırsat verdiğinden e-posta saldırıları ile kurumsal olarak da mücadele etmek gerekir.

Bireysel olarak E-posta güvenliğini nasıl sağlayabiliriz ?

Taklit (yemleme) veya aldatmaca e-postası olduğundan şüphelendiğiniz bir e-posta gördüğünüzde, sistem yöneticisi ile görüşüp kurum genelinde gerekli uyarının yapılması sağlanabilir.
Aldatmaca epostasına karşı kurumsal mesaj örneği
Kurum içerisinde komik resimler, ilginç olaylar ve bilgilendirici yazıların toplu olarak gönderilmemesi veya gönderilecekse “gizli karbon kopya” (bcc) olarak gönderilmesi. Aksi takdirde bir kişi bu e-postayı kurum dışından bir kişiye gönderdiğinde, birçok kurumsal e-posta adresine ulaşılabilir.

Kurumsal olarak E-posta güvenliğini nasıl sağlayabilirim ?

Kurum içinde istenmeyen e-postaların bildirilmesi ve gerekli iletişimin yapılabilmesi için, spam@kurumadi.com benzeri bir e-posta hesabı oluşturulabilir.
Kurumunuzun kullanım sözleşmesine istenmeyen e-postaların yasaklandığı bilgisi ve varsa yaptırımları yazılabilir.
Kurum sitesinde ya da varsa kurumun dışarıya açık tartışma listesinde kurum çalışanlarının e-posta adreslerini yayınlamama konusunda özen gösterilmelidir.
Kullanıcıların konuya ilgisini çekmek amacı ile ara sıra hatırlatıcı mesajlar gönderilebilir.

Teknolojiyi yakından takip eden, sürekli yeni ürünlerin takibinde olan yaklaşık olarak 10 yıldır bu alanda kendini geliştirmiş. Amacım kullanıcıların karşılaşmış oldukları problemlerin çözümünü sağlayarak, paylaşmaktır.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.