1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

İşlemci (CPU) değişimi nasıl yapılır?

İşlemci (CPU) değişimi nasıl yapılır?
0

Yeni nesil işlemci nasıl değiştirilir? İşlemci nasıl sökülür, işlemci montajı nasıl yapılır? gibi sorularınızın cevabı makalemizde. 

Bilgisayarınızın işlemcisi yani beyni, bilgisayarınızda komutları sırası ile işleyerek gerekli bilgileri gerekli yerlere gönderen bu donanım parçası bilgisayarınızın en önemli parçasıdır.

Bu donanım birimi bilgisayarınızın performansını doğrudan etkileyen parçalardan biridir.Zamanla yeni çıkan yeni nesil işlemciler ile değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Ne gibi bir ihtiyaç olabilir derseniz? Bilgisayarınızda overlock yapmak için, ya da performansını iyileştirmek için yeni işlemci alarak bilgisayarınızda ki eski parçayı değiştirebilirsiniz.

Bilgisayarınıza yeni bir parçaaldınız bunu nasıl takacağınızı bilmiyor musunuz?aslında buokadar zor bir değişim değildir. Sizin yapmanız gereken;

İşlemci değişimi nasıl yapılır?

1.Bilgisayarınızın elektrik bağlantısının kesin.

2.Bilgisayar kasasında bulunan statik(durgun) olabileceği için bunu boşaltmak gerekir. Bunun için çıplak elle parçalara temas etmeyin elinizi bir demire temas ettirerek elinizdeki elektrik yükünü boşaltın ve ya bir eldiven takın ya da elinizi toprağa sürtün.

3.Daha sonra işlemci üzerinde bulunan soğutma fanı tırnaklarını kırmadan kaldırın ve ana kart üzerinden dikkatlice sökün.

4.Ana kart üzerinden eski işlemciyi çıkarırken dikkat ederseniz işlemci ile işlemcinin takıldığı yerde içe doru çıkıntı göreceksiniz biraz gözlem yaptıktan sonra eski işlemciyi çıkarın.

Bilgisayarınızın işlemcisi yani beyni, bilgisayarınızda komutları sırası ile işleyerek gerekli bilgileri gerekli yerlere gönderen bu donanım parçası bilgisayarınızın en önemli parçasıdır.Bu donanım birimi bilgisayarınızın performansını doğrudan etkileyen parçalardan biridir.Zamanla yeni çıkan yeni nesil işlemciler ile değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Ne gibi bir ihtiyaç olabilir derseniz? Bilgisayarınızda overlock yapmak için, ya da performansını iyileştirmek için yeni işlemci alarak bilgisayarınızda ki eski parçayı değiştirebilirsiniz. Bilgisayarınıza yeni bir parça aldınız bunu nasıl takacağınızı bilmiyor musunuz?aslında bu okadar zor bir değişim değildir. Sizin yapmanız gereken; 1. Bilgisayarınızın elektrik bağlantısının kesin. 2. Bilgisayar kasasında bulunan statik(durgun)  olabileceği için bunu boşaltmak gerekir. Bunun için çıplak elle parçalara temas etmeyin elinizi bir demire temas ettirerek elinizdeki elektrik yükünü boşaltın ve ya bir eldiven takın ya da elinizi toprağa sürtün. 3. Daha sonra işlemci üzerinde bulunan soğutma fanı tırnaklarını kırmadan kaldırın ve ana kart üzerinden dikkatlice sökün. 4. Ana kart üzerinden eski işlemciyi çıkarırken dikkat ederseniz işlemci ile işlemcini takıldığı yerde içe doru çıkıntı göreceksiniz biraz gözlem yaptıktan sonra eski işlemciyi çıkarın.

5.İşlemci üzerinde iğnelere(pinlere) mümkün olduğu kadar dokunmayınız.

6.İşlemci üzerinde yukardaki örnek resimde olduğu gibi pinler ana kartın yerinde içine girecek şekilde çentikleri denk getirecek şekilde oturtun.

7.Eğer pinler yerine otumuyorsa zorlamadan tekrar kaldırın ve yeniden deneyin. Asla zorlamayın işlemcinize zarar verebilir ve kullanılmaz hale getirirsiniz.

işlemci nasıl değiştirilir

8.İşlemciyi yuvasına yerleştirdikten sonra klip ile işlemciyi ana kart üzerine sabitlemiş oluruz. Böylece işlemcinin yerinden hareket etmesini engellemiş oluruz.

9.İşlemciyi yuvasına takıp sabitledikten sonra işlemcinizin üzerine TERMAL MACUN sürün. Bu Termal Macun Fan ile işlemci arasında izalosyonu sağlayacak ve işlemcinin ısınmasını engellemeye yardımcı olacak.

işlemci nasıl değiştirilir?

10.Son olarak Termal Macun sürdükten sonra soğutucu işlem fanını işlemcinin üzerine yerleştirip ana kart üzerindeki pinlerine sabitlemektir.

Teknolojiyi yakından takip eden, sürekli yeni ürünlerin takibinde olan yaklaşık olarak 10 yıldır bu alanda kendini geliştirmiş. Amacım kullanıcıların karşılaşmış oldukları problemlerin çözümünü sağlayarak, paylaşmaktır.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.