1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

Bilgisayarımdan ses gelmiyor hatası

Bilgisayarımdan ses gelmiyor hatası
0

Bilgisayarımdan ses gelmiyor? sorusu sıkça karşılaşılan problemlerden bir tanesidir. Her gün normal bir şekilde kullandığınız bilgisayarınızdan bir oyun ya da video açtığınızda ses gelmiyorsa ama her şey normal görünüyorsa ya da sağ alt köşedeki ses simgesinde ünlem ya da soru işareti varsa bilgisayarınızda yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir.

Bu yazımızda size bilgisayarınızdan ses gelmemesi konusunda resimli ya da görsel anlatımla yardımcı olmaya çalışacağız.

Muhtemelen ses sorunları bilgisayarınızın ses kartında sorun olabilir, bilgisayarın ses kartının sürücüsünde sorun olabilir, bilgisayarınızın hoparlörlerinde donanımsal bir sorun olabilir ya da bilgisayarınızın ses ayarlarında sorun olabilir. Sorunu çözmek için neden olabilecek tüm detayların kontrol edilmesi gerekiyor.

En basit kontrol yöntemi donanımsal sorunların kontrol edilmesidir. Bilgisayarınızda kullandığınız hoparlörler kapalı ya da fişi takılı olmayabilir. Öncelikle hoparlörlerin açık ya da sorununun olmadığını kontrol edelim. Bu kısımda herhangi bir sorun yok ise yazılımsal neden olabilecek sorunları kontrol edelim. Öncelikle ses kartının sürücüsünde sorun olup olmadığına bakalım.

İşlemlere başlamak için masaüstünde bulunan “Bilgisayarım” yazan kısma farenin sağ tuşu ile tıklayalım.

Daha sonra gelen seçenekler içerisinden Yönet seçeneğine tıklayalım. Ardından sol menüde yer alan Aygıt yöneticisine tıklayalım. Son olarak sağ menüye geçerek bu menüden ses girişleri ve çıkışlarını kontrol edelim eğer boş ise sürücü sorunu yaşıyorsunuz demektir.

windows 10 ses sorunu

Bilgisayarınızın ses sürücüsünü ya tekrardan donanım değişikliklerini tara diyerek taratalım. Yada yeniden ses sürücüsünü yükleyelim. Eğer sorun devam ederse sürücü yazılımını güncellemeyi deneyelim.

Teknolojiyi yakından takip eden, sürekli yeni ürünlerin takibinde olan yaklaşık olarak 10 yıldır bu alanda kendini geliştirmiş. Amacım kullanıcıların karşılaşmış oldukları problemlerin çözümünü sağlayarak, paylaşmaktır.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.