Facebook Ebeveyn Kontrolü nasıl yapılır?
0

Facebook Ebeveyn kontrolü ile ilgili ipuçları nelerdir? Teknoloji sayesinde insanların bağlantı kurma şekilleri değişti ancak aileler için güvenlik konusunda çocuklarla yapılacak konuşmaların temel prensipleri aynı kaldı.

Çocuğunuzun internette emniyette kalmasıyla ilgili olarak onunla nasıl konuşabileceğiniz konusunda faydalı bulabileceğiniz birkaç ipucu.

Çocuğunuza gerçek hayatta geçerli olan kuralların internet ortamında da aynen geçerli olduğunu anlatın. Size yapılmasını istemediğiniz bir şeyi siz de başkasına yapmayın.

Tıpkı çocuğunuzu karşıdan karşıya geçerken her iki yöne bakması ya da bisiklet sürerken kask kullanması hakkında uyarmanız gibi onlara internette paylaşım yapmadan önce düşünmelerini öğretin.

İyi bir örnek olmaya çalışın. Çocuklar “söylediğinizi değil yaptığınızı yapar” ve bu gerçek hayatta olduğu gibi internet ortamında da geçerlidir.

Çocuğunuz için sosyal medyada veya internette bir zaman sınırı belirliyorsanız (ör. akşam 10’dan sonra mesajlaşmak yok) siz de aynı kurallara uyun.

Erken aşamada etkileşim kurun. Araştırmalar, pek çok çocuğun altı yaşından itibaren akıllı telefonlara veya tabletlere erişimi olduğunu gösteriyor. Gerçek hayatta çocuğunuzla aranızdaki diyaloglar ve konuşmalar için erken aşamalarda zemin yarattığınız gibi, internet ortamında da böyle bir zemini erken aşamalarda oluşturmanız gerekmektedir. Çocuğunuz sosyal medyaya adım atmadan onunla teknoloji hakkında konuşun.

Çocuğunuzun Facebook hesabı varsa kendisini arkadaş olarak eklemeyi göz önünde bulundurun.

Facebook çocuk kullanımına örnekler

Önemli anları tespit edin ve kaçırmayın. Örneğin, çocuğunuzun ilk kez cep telefonu kullanmaya başladığı anlar temel kuralları belirlemek için iyi bir zamandır. Çocuğunuzun Facebook’a ve diğer sosyal medya mecralarına katılacak yaşa geldiği an, kendisiyle güvenli paylaşım hakkında konuşmak için iyi bir zamandır. Benzer şekilde, çocuğunuz ehliyet aldığında mesajlaşmanın değil otomobil kullanmanın önemi üzerine konuşmak için iyi bir zamandır.

Kendinize güvenin. Genelde gerçek hayatta çocuğunuzun faaliyetleriyle ilgili nasıl ebeveynlik yapıyorsanız internet ortamında da aynı şekilde davranabilirsiniz. Çocuğunuzun aranızda vardığınız bir anlaşmaya daha iyi uyum sağladığını görüyorsanız, iki tarafın da kabul edeceği bir anlaşmaya varın. Ya da belki çocuğunuzun sadece temel kuralları bilmesi gerekiyordur.

Çocuğunuzdan size öğretmesini isteyin. Facebook hesabınız yok mu? Ya da belki de bir müzik yayını servisini denemek ilginizi çekiyordur. Çocuğunuz zaten bu uygulamalar ve siteler konusunda bilgi sahibiyse, sizin için muhteşem bir kaynak olabilir.

Bu konuşma ayrıca emniyet, gizlilik ve güvenlik konularını tartışmak için de bir fırsat olabilir. Örneğin, kendi Facebook hesabınızı açarken ona gizlilik ayarları hakkında sorular sorabilirsiniz. Çoğu ebeveynin çok iyi bildiği gibi, çocuğunuz size bir şeyler öğretme fırsatından çok hoşlanacaktır.

Facebook Ebeveyn Kontrölü

Facebook Ebeveyn Konuşmalarına örnek

Soru: Çocuğumun Facebook Messenger Kids uygulamasını kullanmasına izin vermeli miyim?

Cevap: Mobil ortamdaki interaktif medya kanallarının giderek daha küçük yaştaki kullanıcılara eriştiği bir dönemde her gün daha karmaşık bir hal alan sosyal medya ortamında çocuğunuzun güvenliği ve mutluluğu konusunda endişelenmekte çok haklısınız. Sorunuzu en iyi şekilde cevaplayabilmek için yalnızca uygulama değil, uygulamayı kullanacak çocuklar ve çocuklara yönelik ebeveynlik stratejileriniz hakkında da detaylı şekilde düşünmemiz gerekiyor.

“İnsanlara topluluk oluşturma gücü vermek ve dünyayı birbirimize daha yakın olduğumuz bir yer haline getirmek” isteyen Facebook, Messenger Kids ile bu misyonu yerine getirmeye çalışıyor. Facebook, Messenger Kids’i tasarlarken çocuk gelişimi, çocukların kullandığı medya kanalları ve çevrimiçi emniyet konularında Medya ve Çocuk Sağlığı Merkezi’nden ve diğer uzmanlardan tavsiyeler aldı. Medya ve Çocuk Sağlığı Merkezi, tavsiye sunmak için Facebook’tan hiçbir ödeme veya araştırma desteği almadı. Ayrıca, hiçbir ürün veya programa destek vermeme yönünde bir ilkemiz bulunuyor.

Hipokrat Yemini etmiş pediatri uzmanları olarak görevimiz, çocuk sağlığı ve gelişimi konusunda iyi bir konuma gelmek üzere bilimsel kanıtları yorumlamak ve çocuklarına önem veren ebeveynlere yardımcı olmaktır.

Uzman heyette yer alan kişiler olarak, tavsiyelerimizin bazılarının veya tamamının dikkate alınacağını umarak Facebook’a görüşler sunduk çünkü 2 milyarı aşkın kullanıcısı olan Facebook, medya ortamını iyi veya kötü yönde değiştirmek için benzersiz bir güce sahip. Facebook’a bağlantıda olma ve topluluk oluşturmaya giden yolun algoritmalar tarafından belirlenmediğini, bunun ailede başladığını ilettik.

Teknolojiyi yakından takip eden, sürekli yeni ürünlerin takibinde olan yaklaşık olarak 10 yıldır bu alanda kendini geliştirmiş. Amacım kullanıcıların karşılaşmış oldukları problemlerin çözümünü sağlayarak, paylaşmaktır.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.