İnternet bağlantım neden kopuyor?
1

Sürekli karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi olan “internet bağlantım neden kopuyor?” sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Kablolu yada kablosuz İnternet bağlantılarının kopma nedeni nedir?

Kablosuz internet bağlantım neden kopuyor?

Kablosuz bağlantınızın kopma nedenlerinden başlayalım. Öncelikle sorunsuz bir kablosuz bağlantı yapmanız için modeminizin mikrodalga fırın, çamaşır/bulaşık makinesi, buzdolabı gibi elektronik cihazlardan uzakta konumlandırılması gerekir. Bu cihazlar sinyalinizi bloke edebilir ve bağlantınız da hız ve sorunlarına neden olabilir.

İkinci bir neden ise; modeme ne kadar uzaklaşırsanız bağlantınızın seviyesi de bir o kadar düşecektir. Buna ek olarak modeminizin kalitesi de sinyal seviyenizi belirleyen etkenlerden bir tanesidir.

kablosuz internet bağlantım yavaş, internet kopma sorunu 2019

Diğer bir neden olarak ise duvar kalınlıkları, perde, ısı yalıtımı kullanılan malzemeler, ses yalıtımı için kullanılan materyaller de sinyal seviyenizi düşürecek baş etkenlerden bir tanesidir.

Sorunsuz bir kablosuz bağlantı için evinizin merkezi bir konumuna modeminizi yerleştirmeniz gerekmektedir.

Eğer ki eviniz büyük ise Access Point, kablosuz sinyal güçlendiriciler ile sorunsuz kablosuz bağlantıyı yakalayabilirsiniz.

Tabi ki yukarıda sıraladığımız etmenlerden önce evinize ulaşan İnternet hızınızın da yüksek olması en birincil nedenlerden bir tanesidir.

En önemli bir nedeni daha sizlere aktaralım, çevrenizdeki kablosuz ağlar sizin modeminizin kablosuz çekim seviyesini düşürmektedir. Bu yüzden modeminizin arayüzüne giriş yaparak, farklı frekans kanalı belirlemelisiniz.

Modem arayüzünde yer alan bu kablosuz kanal aralığı tamamen değişkenlik gösterebilir. Bunu deneme yanılma yöntemi ile bulabilirsiniz. Kanal aralığı 1 ile 13 arasında değişebilir.

Not: Modeminizin kalitesine ve özelliklerine göre bu değişkenlik gösterebilir.

Kablolu internet bağlantım neden kopuyor?

İnternet bağlantı hızım neden yavaş? gibi soruların sürekli geldiği bu dönemlerde, kopma sorunlarına çözümler aramaya devam ediyoruz.

Eğer internet bağlantınız ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız. Öncelikle İnternet servis sağlayıcınızdan (Türk Telekom, Türk net, Superonline, D-smart net, Vodafone net) alt yapınızın maksimum desteklemiş olduğu hızı öğrenmeniz gerekmektedir.

Alt yapı sorunu son zamanlarda gittikçe azalan bir problem haline gelmiş olsa da, Türk Telekom yukarıda yer alan firmaların neredeyse hepsinin alt yapısını sağlayan firma, bu nedenle de aslında hepsinin alt yapısı merkezi olduğundan alt yapı sorunu hepsinin ana problemlerinden bir tanesi.

internet kopma sorunu 2019, kablolu internet bağlantı sorunu

Ancak belirttiğimiz gibi artık merkezi yerlerin birçoğunda alt yapı neredeyse sokağa kadar fiber haline geldi. Bu nedenle de kopma sorunları çoğu zaman binanın iç tesisatı yada modeme bağlı faktörlerden kaynaklanabiliyor.

Evinizin/işyerinizin içerisine kadar gelen hatta bir problem yoksa eğer, sorunu modem, switch, kablo yada bilgisayarınızda aramanız gerekebilir.

Çünkü hat değerleriniz iyi olmasına rağmen İnternet’iniz düşükse, ilk olarak kablolu bağlantınızı farklı bir bilgisayarda deneyiniz, bu şekilde kablo yada bilgisayar olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Modem testi için ise farklı bir modem denemekten başka hiç bir çareniz yok bunu denemek için farklı bir modem temin etmeniz gereklidir.

Modemden direk aldığınız bir bağlantı değilde Switch ile dağıtılan bir ağdan İnternet alıyorsanız ilk olarak direk modem bağlantınızı deneyiniz. Bu şekilde Switch testini de geçebilirsiniz.

Eğer yukarıda yer alan işlemleri yapmanıza rağmen hala bir sorun yaşıyorsanız DNS değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Türk Telekom mevcut DNS adreslerini deneyebilirsiniz. (2019)

195.175.39.49

195.175.39.50

DNS değişikliği de sorununuzu çözmez ise bilgisayarınız da yüklü olan Anti-Virüs programlarını devre dışı bırakarak tekrardan İnternet bağlantınızı test ediniz.

Tüm bu adımları denemenize rağmen hala problem yaşıyorsanız yorum atınız, yorumlarınıza en geç 24 saat içerisinde geri dönüş olacaktır.

Teknolojiyi yakından takip eden, sürekli yeni ürünlerin takibinde olan yaklaşık olarak 10 yıldır bu alanda kendini geliştirmiş. Amacım kullanıcıların karşılaşmış oldukları problemlerin çözümünü sağlayarak, paylaşmaktır.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (1)

  1. internet baglandım sürekli kopuyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.