1. Anasayfa
  2. İnternet

İnternet kopma sorunlarına çözümler

İnternet kopma sorunlarına çözümler
internetim neden kopuyor
0

İnternetim sürekli kopuyor, internet kopma problemini nasıl çözebilirim? Kopma sorunlarına nasıl çözüm bulabilirim? İnternet neden yavaş? Kablosuz internet bağlantım neden kopuyor?

İnternet neden kopuyor?

İnternet’te kopma problemleri birçok kullanıcının sıkça karşılaştığı bir problem haline geldi. Kopma problemleri nasıl giderilir? Kablosuz olarak mı kopmalar yaşanıyor ? yoksa modem kaynaklı genel problemler mi var. Tüm sorularınızın cevabı makalemizde.

Öncelikle kopma problemlerinin ana nedenini bulmamız gerekiyor. Kopma nedenlerini sıralayacak olursak eğer;

1. Servis sağlayıcı yani alt yapıdan kaynaklanan nedenlerden dolayı kopmalar olabilir.

2. Modem kaynaklı kopma sorunu yaşanabilir.

3. Kablosuz olarak kopma problemleri olabilir.

4. İnternet hızınıza bağlı olarak birçok kullanıcı aynı anda erişim sağlarsa bu nedenlerden dolayı da kopma problemleri yaşanabilir.

1. Servis sağlayıcınız ile ilgili bir problem olup olmadığını anlamanız için öncelikle hız testi yapmanız gerekiyor. Hız testi yapmak için google üzerinden hız testi yazarak arattığınızda gelen sayfalar üzerinden hızınızı test edebilirsiniz. Eğer almış olduğunuz pakete göre hızınız düşük ise müşteri hizmetleriniz ile görüşerek hızınız ile bilgi alabilirsiniz. Hız testi yaparken kablolu bağlantı yapmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü kablosuz hız testi doğru sonuçları vermez. Alt yapı hızınızda en önemli faktörlerden birisidir. Çünkü alt yapınız bakır ise muhtemelen maksimum 16 Mbit hız alırsınız, aslında bu en yüksek alacağınız hız olarak görünse de santrale uzaklığa göre bu hız daha da düşebilir. Çünkü mesafe ne kadar artarsa hızınız da o kadar düşer.

Bir diğer önemli detay ise şu alt yapınız 8 Mbit desteklerken siz 16 Mbit hız tanımlatırsanız sürekli kopmalar yaşarsınız. Kopma probleminin en önemli faktörü bu nedendir. Yani alt yapınızın desteklediği hızın üzerinde bir hız tanımlatırsanız, internetiniz sürekli olarak kopar.

2. Modem kaynaklı kopmalar, modeminizin arızalı olup olmadığını anlamanız için servis sağlayıcınız üzerinden bir ekip gelerek ya kontrol edilmesi gerekir yada elinizde deneyebileceğiniz bir yedek modem var ise bu modem ile test etmeniz en mantıklı ve doğru olan seçenektir. Çünkü modemden kaynaklanan sebeplerden dolayı da kopma problemi sıkça karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Modeminizin yeni yazılımı yüklenmemiş olabilir yada virüs kaynaklı sorunlardan dolayı modeminiz hızınızı düşürüyor olabilir, bu gibi sebeplerden dolayı da kopmalar olabilir.

modemim çekmiyor

3. Kablosuz kopma sorunu, kablosuz kopmalar genelde hızınızın düşük olduğunda birçok kullanıcı aynı anda kablosuz ağa yüklendiğinde karşılaşılan sorunlardır. Aslında bu sorunlar genelde düşük kalite modem ve alt yapının vermiş olduğu hızın aşağılarda olmasından kaynaklanmaktadır. Wireless gücü yüksek modemler kullanmanız en doğru seçenektir. Şuan piyasada genelde 300 Mbps hızındaki modemler kullanılmaktadır. Kablosuz kopmaların ana nedeni modem, modeminizin kaliteli olması birinci şart. Kablosuz kopmalar bazı durumlarda kullandığınız cihazlar yani cep telefonu veya bilgisayarlarınızın wireless kartlarının kalitesine göre ve yazılımlarının güncelliğini göre de değişmektedir.

kablosuz kopma sorunu 2017

4. Hız sorunu bu konudan biraz önce de bahsetmiştik biraz daha açacak olursak eğer şuan ülkemizde fiber alt yapı kullanılıyor gibi gözükse de çoğu yerde hala bakır alt yapılar mevcut yani fiber alt yapının oluşması biraz daha zaman alacak gibi görünüyor. Hal böyle olunca da ister istemez hızlar düşük oluyor buna bağlı olarak ta kopmalar olabiliyor. Ama en önemli faktör daha önce de söylediğimiz gibi alt yapının desteklediği hızın üstüne çıkmamanız gerekiyor. Çağrı merkezi tamam ben hızınızı yükseltiyorum derse buna inanarak sizin hızın yükselmiyor, eğer yükseltirseniz kopmalarınız daha da artabilir.

Kopma problemlerinin bir nedeni de ev içerisindeki tesisat kablolarınız yani iç tesisatta kullandığınız kabloların kaliteli olması gerekiyor. Eğer ek kablo kullanırsanız kopmalarınız artacaktır. Mesafe ne kadar uzarsa hızınız da o kadar düşer. Kopma ve hız ile ilgili karşılaştığınız sorunlarınızı bizlere yorum olarak iletebilirsiniz.

Teknolojiyi yakından takip eden, sürekli yeni ürünlerin takibinde olan yaklaşık olarak 10 yıldır bu alanda kendini geliştirmiş. Amacım kullanıcıların karşılaşmış oldukları problemlerin çözümünü sağlayarak, paylaşmaktır.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.