1. Ana Sayfa
  2. İnternet

iPv6’ya ne zaman geçilecek?

iPv6’ya ne zaman geçilecek?
0

iPv6’ya şuan da Dünya’nın %25’i geçmiş durumdadır. Ülkemizde henüz çok küçük oranlarda operatörler iPv6 protokolüne geçiş yapmıştır.

Avrupa, Amerika ve Asya’daki büyük birçok operatör iPv6 desteğini büyük oranda sağlamış görünmektedir. iPv6 protokolüne geçen ülkelerden bazıları ise Belçika, Yunanistan, Almanya, Amerika, Uruguay, Hindistan, İsviçre, Japonya, Malezya ve Brezilya gibi ülkeler.

Ülkemizde henüz çok küçük oradan iPv6 protolü kullanılmaktadır. Ancak yakın zamanda ülkemizdeki operatörlerde iPv6 protokolüne artırmayı düşünmektedir.

iPv6 nedir?

Internet erişimi sağlayabilmemiz için her cihazdan bir iP adresi almamız gerekmektedir. iP adreslerimizi şuan da 4’lü ip olarak tanımlanan iPv4 protokolü üzerinden almaktayız.

İlerleyen zamanlarda bu iPv4 prokolü sınırına ulaştığmızda ise yerini iPv6 protokolü alacak. IPv6’da adresler 8 (sekiz) oktetten oluşur ve 16 (on altılık) tabanda temsil edilir.

IPv4’ün 4,3 milyar adresli teorik bir sınırı vardır, bu sınıra ulaşıldığında operatörler iPv6’ya geçiş için beklemeyeceklerdir.

İnternet Protokolü sürüm 6 veya IPv6, ilk olarak 1990’ların sonunda IPv4’ün yerine geçmiştir. O zaman bile internet kurucuları IPv4’ün sınırlamalarını ve nihai kıtlığını fark etti.

iPv4 ve iPv6 arasındaki farklar nelerdir?

Daha fazla iP adresine ek olarak daha fazla işlevsellik getirdi. Örneğin IPv6 , bant genişliği yoğun paket akışlarının (multimedya akışları gibi) aynı anda birden çok hedefe gönderilmesine olanak tanıyan ve ağ bant genişliğini azaltan çok noktaya yayın adreslemeyi destekler . Ancak IPv6, IPv4’ten daha mı iyi ?

iPv6, bir cihazın açılır açılmaz ve kendini ağa koyar koymaz bir iPv6 adresi oluşturmasını sağlayan otomatik yapılandırma adı verilen yeni bir özelliğe sahiptir . Cihaz, bir iPv6 yönlendirici arayarak başlar. Varsa, cihaz daha geniş internete erişime izin veren bir yerel adres ve küresel olarak yönlendirilebilir bir adres oluşturabilir.

iPv4 tabanlı ağlarda, aygıt ekleme işleminin genellikle manuel olarak yapılması gerekir.

iPv6 uçtan uca şifreleme için tasarlanmıştır, bu nedenle teoride iPv6’nın yaygın olarak benimsenmesi ortadaki adam saldırılarını önemli ölçüde zorlaştıracaktır.

Neden IPv6’ya kalıcı olarak geçmiyoruz? Zamanla yapacağız. Eski teknolojilerin ölmesi uzun sürüyor ve değiştirmeye geçiş asla destekçilerinin tercih ettiği kadar hızlı değil. O yüzden geçiş aşaması uzun sürecektir. Modemler mobil cihazlar bu cihazların birçoğunda iPv6 desteği bulunmadığından beklememiz gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Teknolojiyi yakından takip eden, sürekli yeni ürünlerin takibinde olan yaklaşık olarak 10 yıldır bu alanda kendini geliştirmiş. Amacım kullanıcıların karşılaşmış oldukları problemlerin çözümünü sağlayarak, paylaşmaktır.

Yorum Yap