1. Anasayfa
  2. Mobil

Whatsapp hesabımı nasıl korurum

Whatsapp hesabımı nasıl korurum
0

Facebook’un mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp uygulamasını kurarken hızlı bir şekilde işlem yaptığımız için birçok kullanıcı kurulum esnasında güvenlik adımlarını geçmektedir. Neyse ki hesabınızın güvenlik adımlarını tekrardan kurulum sonrasında yaparak güvenli bir hale getirmek mümkündür.

Bilindiği gibi Whatsapp hesabınıza İki adımlı doğrulama faktörü eklemediğimiz durumlarda karşı tarafın sizden bir kod isteyerek hesabınıza erişmesi içten bile değil. Bir çok kullanıcı bir yakınım dostum diyerek bu bilgileri sizden alarak Whatsapp mesajlarınıza bilgilerinize erişebilir.

Güzel bir pazar sabahı, yakın bir arkadaşından SMS yoluyla almak üzere olduğu altı haneli bir kodu iletip iletemeyeceğini soran bir WhatsApp mesajı aldı. Düşünmeden ve arkadaşına güvendiği için, kodu gönderdi ve aniden WhatsApp hesabından çıkış yaptı.

Muhtemelen ne olduğunu fark ettiğiniz anda iş işten geçmiş olacaktır. Bu sadece altı haneli bir kod değildi; WhatsApp’ın WhatsApp hesabınızla ilişkilendirmek için cep telefonu numaranıza SMS yoluyla gönderdiği altı haneli koddu. Bu numarayı paylaşırken arkadaşım yanlışlıkla saldırganın hesabına giriş yapmasına izin vermişti.

Bu yapmış olduğunuz hata ile hesabınızı artık bir başkası kontrol ediyor ve sizin Whatsapp hesabınızda telefonunuz üzerinden çıkış yapmış olacak.

Sorun, bilgisayar korsanlarının numaranızı altı haneli kodla spam gönderebilmesidir, böylece hesabınıza 12 saate kadar kilitlenebilirsiniz. Daha sonra, kendinize ait bir PIN ayarlamadıysanız, bu, bir saldırganın hesabınızda kendi adreslerinden birini ayarlamasına izin vermez ve sizi toplamda yedi gün boyunca kilitler .

Whatsapp hesabımı nasıl korurum? Whatsapp güvenlik adımları nelerdir?

Whatsapp hesabınızın güvenliği

Whatsapp hesap güvenliğiniz için aşağıdaki iki önemli kuralı unutmamak gerekir

  1. 6 haneli Whatsapp kodunuzu kesinlikle kimseyle paylaşmayın.
  2. Bir pin ayarlayarak birinin hesabınızda oturum açmasını önleyebilirsiniz.

Whatsapp iki adımlı doğrulama nasıl yapılır?

Whatsapp hesabınızı açın ve sağ üst köşede yer alan 3 nokta simgesine dokunun ardından

Ayarlar>Hesap>iki adımlı doğrulama>Etkinleştir>6 haneli doğrulama kodu>tekrar aynı kod>son olarak ise bir e-posta adresi

E-posta adresiniz etkin ve sürekli erişim yaptığınız bir hesap olması gerekmektedir, aksi takdirde şifreyi unuttuğunuzda hesabınıza erişim için bir süre beklemeniz gerekebilir.

Whatsapp hesabımı nasıl korurum

Whatsapp hesabım çalındı ne yapmalıyım? adlı makalemize de göz atabilirsiniz.

Teknolojiyi yakından takip eden, sürekli yeni ürünlerin takibinde olan yaklaşık olarak 10 yıldır bu alanda kendini geliştirmiş. Amacım kullanıcıların karşılaşmış oldukları problemlerin çözümünü sağlayarak, paylaşmaktır.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.