Facebook vefat bildirimi nasıl yapılır?
0

Facebook vefat eden kişiler için ayrı bir çalışma yapmış ve bu çalışmanın adını da anıtlaştırma olarak belirlemiştir. Facebook’ta vefat eden bir yakınınız, arkadaşınız veya tanıdığınız bir kişi vefat ettiğin de bunu Facebook’a bildirmeniz için bir form hazırlamıştır. 

Facebook vefat bildirimi yapmak için öncelikle o kişinin ne zaman öldüğüne dair bazı bilgileri bilmeniz gereklidir. 

Facebook anıtlaştırma işlemi nasıl yapılır? 

Facebook bu konu ile ilgili şu şekilde bir paylaşımda bulunmuştur;

Birisi vefat ettiğinde, bir akrabası veya arkadaşı talep gönderirse, kişinin hesabını anıtlaştırırız. Anıtlaştırmanın önemli bir karar olduğunu aklınızdan bulundurun. Vefat eden kişinin akrabası ya da yakın arkadaşı değilseniz, anıtlaştırma talebinde bulunmadan önce kişinin ailesiyle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Bir hesabın anıtlaştırılması hesaba giriş yapılmasını engelleyerek hesabın güvende tutulmasını sağlar. Anıtlaştırılmış bir hesabı yönetebilecek tek kişi hesap sahibinin belirlediği bir hesap vârisidir. Hesap vârisinin yapabilecekleri arasında şunlar yer alır:

  • Kişinin profilinde bir gönderiyi başa tutturmak.
  • Yeni arkadaşlık isteklerine yanıt vermek
  • Profil resmini ve kapak fotoğrafını güncellemek.

Hesap sahibi yasal bir vâris belirlemediyse, anıtlaştırma talebinden sonra hiç kimse hesapla aktif olarak ilgilenemez.

Facebook vefat eden kişi bildirme

Vefat eden bir kişiyi Facebook’a bildirmek için aşağıdaki linke tıklayınız. 

Facebook vefat bildirim formu

Yukarıdaki form da da yer aldığı gibi Facebook Vefat eden kişinin hesabına ulaşmak için hesap adı veya numarası yada E-posta adresini girerek hesabı bulmanız gerekiyor, ardından ne zaman vefat ettiğine dair bir tarih seçmeniz gerekiyor. 

Eğer bu şekilde hesaba ulaşamaz iseniz aşağıdaki özel talep linkine tıklayarak daha detaylı bilgilere erişim için bu formu doldurarak bildirim de bulunabilirsiniz. 

Facebook özel talep formu 

Facebook vefat özel talep formu

Yukarı da yapılan işlemlere rağmen hala bildirimi tamamlayamaz iseniz lütfen yorum yapınız. Konuyla ilgili en yakın sürede geri dönüş yapılacaktır. 

Teknolojiyi yakından takip eden, sürekli yeni ürünlerin takibinde olan yaklaşık olarak 10 yıldır bu alanda kendini geliştirmiş. Amacım kullanıcıların karşılaşmış oldukları problemlerin çözümünü sağlayarak, paylaşmaktır.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.