1. Anasayfa
  2. Modem

Modem nedir? Nasıl çalışır?

Modem nedir? Nasıl çalışır?
0

Modem nedir, modem ne işe yarar, İnternal ve External modem, modemlerin genel özellikleri hakkında detaylı bilgi makalemizde.

Modem bilgisayarın telefon hatlarını kullanarak bilgi alıp vermesi, haberleşmesini sağlayan cihazdır. Sayısal bilgiyi telefon hatlarından geçebilecek şekle dönüştürmek için modülasyondan gelen veriyi tekrar bilgisayarın anlayabileceği getirmek için demodülasyon işlemi yapması nedeniyle modem adını almıştır. Modemler internete ulaşmayı, uzaktaki bir bilgisayarı kontrol etmeyi, karşılık olarak haberleşmeyi sağlar.

Modemlerin günlük hayatımızdaki yerleri her geçen gün artmaktadır. İnternet varken pek bir göz önünde olmasalar da, internet bağlantımız kesildiğinde ilk kontrol ettiğimiz şey modem, bu yüzden modemin önemi büyüktür.

MODEM NE İŞE YARAR?

Modem, gelişmiş telefondur. Farklı yerlerdeki bilgisayarları, terminaller, printerleri uzun mesafelerden birbirine ve ya büyük sistemlere bağlamak için kullanır. İnternete bağlanıp dünyayı dolaşabilirsiniz.

İnternal ve External Modem

İki çeşit modem vardır: internal(dahili) ve external(harici) modemler. İnternal modemler karttır ve bilgisayarın içinde bir slota takılırlar. External modem ise kasanın dışında bulunur ve seri çıkışların birinden ara kablo yardımıyla bilgisayara bağlanır. External modemlerin internal modemlerden farkı kartın bilgisayar kasasının dışında bulunması, bir kasa tarafından korunması ve iletişim durumunun Led’ler tarafından gözler önüne serilmesinden mevcuttur.

Modemlerin genel özellikleri nelerdir?

Modemlerin genel özellikleri nelerdir?

Üretici firmalar son yıllarda modemlere Fax özelliği ekleme yoluna gittiler. Bazı firmalar sadece Fax gönderme özelliğini destekleyen modemleri sunarken bazıları hem fax gönderme hem de alma özelliğini destekleyen modemleri piyasaya sundular.

Fax alıp gönderme zamanla masaüstü bilgisayarlar için oldukça kullanışlı ve aranan bir özellik haline geldi. Windows altında çalışan faxs  programları genel olarak kendi sürücülerini bir yazıcı olarak fax programının yüklediği yazıcıyı seçmek ve sonrada yazıcıya yollamaktır.

Voice özelliği son zamanlarda piyasaya çıkan modemlerde artık Voice özelliği de mevcut. Modemi telesekreter olarak kullanmaya imkan sağlayan bir özellik. Sesli yanıt görevini de üstlenmiş durumdadır modemde bu özellik varsa  Speak ve mikrofon çıkışlarından, yoksa telefon ahizesinden kullanmamıza olanak sağlar.

Haves AT komut Seti bütün modemler AT Hayes komut setini destekle. Bu komut bağlantıda kullanılacak çağrıların nasıl ele alınacağı gibi modemle ilgili her tür konfigürasyonun yapılabilmesine olanak sağlar.

Veri Aktarım Hızı standartları bir yönden de modeminizin verileri hangi hızlarda aktarabileceğini gösterir. En son belirlenen v.90 standardı da şartlar uygun olduğu durumlarda 53000 Mbps hıza kadar çıkma imkanı verir.

Modem kopma sorunu ve çözümü adlı makalemize de göz atabilirsiniz.

Hata Düzeltme Hata düzeltme,hat kalitesinin düşük olduğu zamanlarda veya yüksek hızlarda çalışıldığı zaman modemler için çok önemlidir. Hata düzeltme olmadığında veri kaybı ile karşılaşma ihtimali yüksektir. Hata kontrolü her iki uçtaki modemin bu protokolü desteklemesi durumunda geçerlidir. Hata kontrolünde kullanılan başlıca iki protokol vardır. Bunlardan birincisi ve yeni olanı CCITT’nin V.42 standartlarıdır. İkincisi ise MNP(Microcom Networking Protokol) Seviye 4 protokolüdür. MNP 4 protokolü birçok modemde desteklendiği için V.42 standardıda kendinden daha eski olan ve yaygın olan bu standardı kapsamıştır.

Ses ve video konferans v.34Q ve v.70 standartları, tek hat üzerinden aynı anda hem ses hem de veri aktarımı mümkün. V.80 standardı ise telefon hattı kullanılarak video konferans sağlar.

Veri sıkıştırma veri sıkıştırma özellikle text dosyalarının transferinde büyük zaman kazandığı için önemli bir özelliktir. Bu tür dosyaların gönderilmesinde veri sıkıştırma özelliği ile 2 kat veya 4 kat daha hızlı transfer yapmak mümkün olur. Veri sıkıştırma protokolü modemin donanımı tarafından veya kullanılan yazılım tarafından desteklenir.

Teknolojiyi yakından takip eden, sürekli yeni ürünlerin takibinde olan yaklaşık olarak 10 yıldır bu alanda kendini geliştirmiş. Amacım kullanıcıların karşılaşmış oldukları problemlerin çözümünü sağlayarak, paylaşmaktır.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.